Oldest Members of the Current U.S. House of Representatives

10 Oldest Members of the Current U.S. House of Representatives (Updated 2022)

Currently, the average age of the members of the U.S. House of Representatives is 58. However, all of the House’s leaders, except for Minority Leader Kevin McCarthy, are some of the oldest Congressmen and are featured on this list. Every single one of the Congressmen on this list is in their 80s!

Additionally, everyone on this list has been serving for several decades due to winning consecutive reelections.

As of June 2022, the information on this list is as accurate as possible and will be updated as needed.

10. Alan Lowenthal (March 8, 1941 – Present) 

Current Age (as of June 2022): 81 years, 2 months, 25 days 
State: California’s 47th District 
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 2013 

photo source: Wikimedia Commons

Alan Lowenthal has been in politics since the late 1990s, but has only been a member of Congress for less than a decade. Lowenthal has served as the representative of California’s 47th district since 2013. 

Prior to serving in Congress, Lowenthal was a member of the California State Senate from 2004 until his election to the House of Representatives in 2012. He also was a member of the California State Assembly from 1998 – 2004. Lowenthal’s political career began in 1992 when he became a Long Beach City Councilman. 

Before politics, Lowenthal taught Community Psychology at California State University. Lowenthal currently serves on both the House Natural Resources Committee (HNRC) and the House Transportation and Infrastructure Committee (T&I).

Did You Know?

Alan Lowenthal has been a strong supporter of LGBTQ+ rights since the beginning of his political career and he was the first member of Congress to permanently fly the Pride flag outside his office. 


9. David Price (August 17, 1940 – Present)

Current Age (as of June 2022): 81 years, 9 months, 16 days 
State: North Carolina’s 4th District 
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 1997 (previously in office from January 3, 1987 – January 3, 1995) 

photo source: Wikimedia Commons

David Price has represented North Carolina’s 4th district since 1997. Price also held the position from January 3, 1987 – January 3, 1995, but lost during the 1994 midterm elections. A few years later, in 1996, Price won his seat back and has held it since then. 

As a young man, Price earned a theology degree from Yale in 1964. He also earned a Ph.D in political science in 1969. While attending university, Price worked as an aide to Alaska Senator Bob Bartlett from 1963 to 1967. After graduating, Price became an educator, working as a political science and public policy professor at Duke University from 1973 until his first campaign for Congress in 1986. 

Price has only served in the U.S. House of Representatives these past few decades. He plans to retire following the 2022 midterm elections. 

Did You Know?

Currently, David Price serves on the Appropriations Committee and House Democracy Partnership, and also serves as Vice Chair on the House Democracy Reform Task Force, a Vice Chair of the House Gun Violence Prevention Task Force, and a co-chair of the Democratic Policy Group. 


8. Jim Clyburn (July 21, 1940 – Present)

Current Age (as of June 2022): 81 years, 10 months, 12 days 
State: South Carolina’s 6th District
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 1993

Jim Clyburnphoto source: Wikimedia Commons

Jim Clyburn has been the third-ranking Democrat behind Nancy Pelosi and Steny Hoyer since 2007. Clyburn has served as Majority Whip since 2019 after Democrats regained control of the House of Representatives. He previously held this same position from 2007 – 2011. During Republican control of the House, Clyburn served as Assistant Minority Leader.

Before becoming a Congressman, Clyburn graduated from what is now South Carolina State University with a degree in history. After college, Clyburn taught at C.A. Brown High School in Charleston and first became involved in politics during the 1969 Charleston hospital strike.

Clyburn then served as the advisor to Governor John C. West and was eventually appointed as South Carolina’s human affairs commissioner, a position he held until he was elected to Congress.

Did You Know?

Since the departure of John Spratt in 2011, Jim Clyburn has been the only Democrat in South Carolina’s house delegation.


7. Nancy Pelosi (March 26, 1940 – Present)

Current Age (as of June 2022): 82 years, 2 months, 7 days 
State: California’s 12th District
Party: Democratic
Assumed Office: June 2, 1987

Nancy Pelosiphoto source: Wikimedia Commons

Nancy Pelosi is currently the highest-ranking member of the U.S. House of Representatives, serving as the the 52nd Speaker of the House. She is the only woman in American history to serve as Speaker. Pelosi also served as Speaker of the House from 2007 – 2011.

Before being elected to the U.S. House of Representatives in 1986, Pelosi graduated from Trinity College with a degree in political science. Pelosi interned for Senator Daniel Brewster (D-Maryland) in the 1960s and continued to work her way up in Democratic politics. She was elected as a Democratic National Committee member in 1976, and she later served as the Chair of the California Democratic Party in the early 1980s.

Did You Know?

Under President Barack Obama’s administration, Nancy Pelosi was instrumental in passing many landmark bills, including the Affordable Care Act, the Dodd–Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act, the Don’t Ask, Don’t Tell Repeal Act, the American Recovery and Reinvestment Act, and the 2010 Tax Relief Act.


6. Steny Hoyer (June 14, 1939 – Present)

Current Age (as of June 2022): 82 years, 11 months, 19 days 
State: Maryland’s 5th District
Party: Democratic
Assumed Office: May 19, 1981

Steny Hoyerphoto source: Wikimedia Commons

Steny Hoyer is a the long-serving member of the U.S .House of Representatives, who was first elected in 1981. Hoyer is also the current House Majority Leader, a position he has held since 2019. He was previously House Majority Leader from 2007 to 2011. Additionally, Hoyer is the  Dean of the Maryland Congressional delegation and the most senior Democrat in the House.

Hoyer has spent pretty much his entire adult life in politics. In the early 1960s, Hoyer was a member of the staff of United States Senator Daniel Brewster. He was then elected to the Maryland State Senate. In 1975 he became the President of the Maryland State Senate, the youngest person ever to hold that position in state history.

Did You Know?

Steny Hoyer was the lead sponsor of the the Americans With Disabilities Act (ADA), which was signed into law on July 26, 1990, and has helped millions of disabled Americans enter the workforce, achieve independence, and go as far as their talents take them.


5. Maxine Waters (August 15, 1938 – Present)

Current Age (as of June 2022): 83 years, 9 months, 18 days 
State: California’s 43rd District
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 1991

Maxine Watersphoto source: Wikimedia Commons

Maxine Waters has served in the U.S. House of Representatives for more than 30 years and currently represents California’s 43rd district. Congresswoman Waters has become known for her outspoken advocacy for women, children, people of color, and the poor.

She is the second most senior member of the California congressional delegation after Nancy Pelosi and holds a powerful position as Chairwoman of the House Financial Services Committee.

Before being elected to Congress in 1990, Waters was a member of the California State Assembly, a position she held from 1976 until her congressional election. After working in a garment factory, as a telephone operator, and an assistant teacher, Waters earned a bachelor’s degree in sociology from what is now California State University, Los Angeles.

Did You Know?

Maxine Waters was on Time magazine’s 100 Most Influential People of 2018 list.


4. Hal Rogers (December 31, 1937 – Present)

Current Age (as of June 2022): 84 years, 5 months, 2 days 
State: Kentucky’s 5th District
Party: Republican
Assumed Office: January 3, 1981

Hal Rogersphoto source: Wikimedia Commons

Hal Rogers has represented Kentucky’s 5th district since 1981, which amounts to 20 consecutive terms. Rogers is currently the Dean of the Kentucky congressional delegation. As a young man, Rogers received a law degree from the University of Kentucky of Lexington and went into private practice. He also served in the Kentucky and North Carolina Army National Guard.

As a lawyer, Rogers was elected serve as Commonwealth’s Attorney for Pulaski and Rockcastle counties in Kentucky, an office he held from 1969 until his election to Congress in 1980. From 2011 to 2016, Rogers served as the Chairman of the powerful House Appropriations Committee.

Did You Know?

Hal Rogers has been a member of the House Appropriations Committee for more than 30 years, and has served on eight different subcommittees, including leadership roles as Chairman or Ranking Member of three.


3. Bill Pascrell (January 25, 1937 – Present)

Current Age (as of June 2022): 85 years, 4 months, 8 days 
State: New Jersey’s 9th District
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 1997

Bill Pascrellphoto source: Wikimedia Commons

Bill Pascrell is another long-serving Congressman, who has been around since the 1990s. Hailing from Paterson, New Jersey, Pascrell is currently the representative of New Jersey’s 9th district. Before the redistricting after the 2010 Census, Pascrell represented the state’s 8th district.

Prior to joining the U.S. House of Representatives, Pascrell was a member of the New Jersey General Assembly, as well as mayor of Paterson. Before his political career, Pascrell was a high school teacher and eventually became a professor at Fairleigh Dickinson University. Pascrell was appointed to the Paterson Board of Education, and served as president of the board.

Did You Know?

Since 2007, Bill Pascrell has served on the powerful, tax-writing House Ways and Means Committee, overseeing numerous economic issues including Social Security, taxes, Medicare, health policy, and international trade.


2. Grace Napolitano (December 4, 1936 – Present)

Current Age (as of June 2022): 85 years, 5 months, 29 days 
State: California’s 32nd District
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 1999

Grace Napolitanophoto source: Wikimedia Commons

Grace Napolitano has represented California’s 32nd district since 2013, but has been in the U.S. House of Representatives since 1999 — she previously represented California’s 38th and 34th districts. Before becoming a Congresswoman, Napolitano served in the California State Assembly and Norwalk City Council.

Napolitano is the highest-ranking California member and Hispanic member of the U.S. House Committee on Transportation & Infrastructure where she currently serves as Chairwoman on the Subcommittee on Water Resources and Environment, which oversees EPA’s Clean Water Act and US Army Corps of Engineers water programs.

She is also a part of the Congressional Progressive Caucus, Medicare for All Caucus, Congressional Hispanic Caucus, Congressional Arts Caucus, and several others.

Did You Know?

As the founder and Co-Chair of the Congressional Mental Health Caucus, Grace Napolitano was active in securing mental health parity in the Affordable Care Act.


1. Eddie Bernice Johnson (December 3, 1935 – Present)

Current Age (as of June 2022): 86 years, 5 months, 30 days 
State: Texas’s 30th District
Party: Democratic
Assumed Office: January 3, 1993

Eddie Bernice Johnsonphoto source: Wikimedia Commons

Eddie Bernice Johnson is currently the oldest member of the U.S. House of Representatives and is serving her 14th term as the representative of Texas’s 30th district. However, Johnson has stated that this will be her last term in Congress. In 2019, Johnson became the Dean of the Texas congressional delegation.

Prior to joining the U.S. House of Representatives, Johnson served as a member of the Texas House of Representatives. Despite being the underdog in that election, Johnson went on to become the first Black woman ever elected to public office from Dallas. She soon became the first woman in Texas history to lead a major Texas House committee, the Labor Committee. Johnson then served three terms in the Texas Senate before being elected to Congress.

Before politics, Johnson worked as the first female African American Chief Psychiatric Nurse at the V.A. Hospital in Dallas for 16 years.

Did You Know?

In December 2010, Eddie Bernice Johnson was elected as the first African American and the first female Ranking Member of the House Committee on Science, Space and Technology.

OTHER POSTS YOU MAY BE INTERESTED IN

Spread the love

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published.